Certyfikat EnPlus A1 dla pelletu potwierdzeniem najwyższej jakości

Certyfikat EnPlus A1 dla pelletu potwierdzeniem najwyższej jakości

27 July 2020

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w naszych domach rozpoczął się okres grzewczy. Jeśli zakupiliście już pellet, z pewnością część z Was zwróciła uwagę, że sprzedawany przez nas pellet ma oznaczenia normy ENPlus A1. Co ona oznacza i dlaczego warto zaopatrywać się wyłącznie w produkty z takim oznaczeniem?

ENPlus jest systemem certyfikacji kontrolowanym przez European Pellet Associations, czyli Europejskie Stowarzyszenie Pelletu. Jest to niezależna jednostka, co gwarantuje całkowitą bezstronność. Uzyskanie tego certyfikatu oznacza spełnienie europejskiej normy EN 14961-2, która zaczęła obowiązywać w Polsce w 2011 roku. W ramach ENPlus rozróżniane są dwie klasy: A1 i A2. Klasa ENPlus A1 dotyczy pelletów do kotłów i pieców stosowanych w gospodarstwach domowych,  natomiast A2 w kotłach o większej mocy. Aby uzyskać wspomniany certyfikat producent musi spełnić szereg wymagań i norm dotyczących produkcji i dostaw pelletu, jednak dzięki tym działaniom klient ma pewność, że otrzymany przez niego produkt spełnia najwyższe wymagania. Co to dokładnie oznacza?

Klasa normy oznacza m.in. jaka jest zawartość popiołu w stanie suchym. Przykładowo dla klasy A1 jest to ≤ 0,7 procent. Badane są także taki parametry jak średnica, długość, gęstość, kaloryczność czy wilgotność. Dzięki zachowaniu odpowiednich standardów piece i kotły zasilane certyfikowanym pelletem będą przez długi czas bez problemów spełniać swoje funkcje.